Новини

Порівнюємо «недотримання безпечної дистанції» та «заборона різкого гальмування», що потрібно знати аби захистити себе.

Доволі поширеною є практика складання протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення до відповідальності за ст. 124 КУпАП України водіїв, автомобіль яких під час ДТП був ззаду.
Поліція під час складання протоколів, а згодом і суд - при винесені відповідних рішень, мотивуються:
- Пунктом 12.1. Правил дорожнього руху, згідно якого «Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.»
- Пунктом 13.1. Правил дорожнього руху, відповідно до якого – «Водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.»
Але чи завжди має нести відповідальність водій автомобіля який під час ДТП опинився позаду?
В окремих випадках все ж таки – ні!
Відповідно до підпункту г) п. 12.9. Правил дорожнього руху, водієві забороняється різко гальмувати (крім випадків, коли без цього неможливо запобігти дорожньо-транспортній пригоді).
А тому, якщо причиною ДТП стало саме різке безпричинне гальмування водія, який рухався попереду, то саме йому і прийдеться нести відповідальність та відшкодовувати збитки.
Це підтверджує і наявна судова практика, якої, до речі, значно менше ніж практики притягнення до відповідальності водіїв, що спричинили ДТП через недотримання безпечної дистанції. Що зокрема, обумовлено більш простим способом обґрунтування вини водія та усталеною практикою притягнення до відповідальності «заднього». Але, все ж таки наведені судові рішення доводять, що можливий і інший результат :Постанова Дніпровського районного суду м. Києва N 755/13724/20; Постанова Малиновського районного суду м. Одеси N 521/15350/20; Постанова Ленінського районного суду м. Дніпропетровська 3/205/1553/20, Постанова Залізничного районного суду м. Львова N 462/678/20; Постанова Вінницького міського суду Вінницької області N 127/25943/20.
А тому, враховуючи вищенаведене, власний досвід представництва у подібних справах та судову практику, що склалась – пропонуємо декілька порад, як діяти у випадку коли ви стали учасником ДТП через різке гальмування автомобіля, що рухався попереду:
1.  Придбайте відеореєстратор.
Майже в кожній справі, де було притягнуто до адміністративної відповідальності водія, що спричинив ДТП різко загальмувавши, в першу чергу це відбулось саме на підставі відеозапису з відеореєстратора авта, що рухалось позаду.
2.  В разі наявності свідків, обов'язково простежте, щоб їх дані були записані до протоколу та працівники поліції, що займаються оформленням ДТП відібрали у них пояснення.
3. У разі наявності слідів гальмування простежте, щоб вони були відображені і зафіксовані у План-Схемі ДТП.
4. Ви маєте право долучити свої пояснення до Протоколу, де зазначити обставини події, та за необхідності Ваші зауваження до протоколу чи план-схеми ДТП.
5. Зателефонуйте адвокату.
ДТП – це завжди стрес, через який Ви можете не звернути увагу на ті чи інші обставини, що в подальшому можуть призвести до негативних наслідків під час захисту Ваших інтересів у суді. А тому допомога досвідченого юриста, що спеціалізується на подібного роду справах суттєво мінімізує ризики та збільшує шанси подальшого вирішення справи на Вашу користь.

Автор:
Андрій Мазур, адвокат, старший партнер АО «Адвокатська група «Ліга захисту».
Новини
Made on
Tilda